Fransa Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Fransa Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Fransa Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Fransa Konsolosluk İşlemleri

Fransa ülkesinin konsolosluk işlemleri, başvuru yapacak olan kişiler tarafından vize  talepleri doğrultusunda Fransa ülkesine gitme amacı doğrultusunda karar verme yetkisine sahip olan bir kurumdur. Başvuru yapacak olan şahıs, ikamet ettiği ülkeden ayrılarak, Fransa ülkesine seyahat etmek için verilecek olan karar aşamasında tek yetkili kurum olarak bilinir.

 

Fransa ülkesi, Schengen kapsamı içerisine dahil olan bir ülkedir. Bu nedenle, Fransa ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri yetkili makamları vize beyanında bulunmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra istisnai durumlar kapsam içerisinde, başvuru yapacak olan şahıs bizzat konsolostan başvuru talebinde bulunma zorunluluğu yoktur.

 

Bu nedenden dolayı konsolosluk tarafınca aracı olarak yetkilendirilmiş vize başvuru firmaları ya da vize başvuru merkezi tarafından işlemler gerçekleştirilir. Fransa vizesi başvuruları için, Schengen bölgesi kapsamı İçerisinde bulunmuş olduğundan dolayı 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde 90 günlük bir seyahat süresini aşmamak şartıyla seyahat gerçekleştirme haklarına sahiptir. Fransa vize uygulaması Engel olmasından kaynaklı, kişinin yapacak olduğu seyahatin ilk durak kesinlikle Fransa ülkesi olması gerekmektedir. Fransa, Schengen alanında üye olan ülkeler içerisinde bulunmaktadır.

 

Fransa Vizesinden Muaf Tutulan Kişiler Kimlerdir?

Fransa vizesinde muaf tutulan kişiler, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan başvuru sahiplerinin.180 günlük bir süre için 90 günü aşmamak koşulu ile vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Bunun yanı sıra, burada pasaporta sahip olan başvuru sahipleri ise 90 gün olsa dahi seyahat gerçekleştirmek İçin vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Ancak burada, vatandaşlar yeterli bir vize için yapacak oldukları başvurular Kapsamı içerisinde her bir başvuru için ayrı uygulamalara tabi tutulacaklardır.

 

Fransa Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Fransa ülkesine kısa bir süre için seyahat etmek isteyen vize başvuru sahipleri, yetkili makamlara ve kurum ve kuruluşlara vize başvuru adına vize başvuru merkezine ya da vize başvuru firmalarına giderek tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedirler. Başvuru sahipleri hızlı bir şekilde vize başvurusunda bulunmak istiyor ise, acil durumlar kapsam içerisindeki acil durum vizesi başvurusu için merkez ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.Detaylı bilgiler

 

Vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları, işlemler adına uzman bir profesyonel kadrosu ile başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Yetki sahibi edilmiş olan makamlar tarafınca belirtilen Fransa vize evrak listesi hakkında en güncel bilgiler ise resmi web sitesi üzerinde bulunmaktadır. Fransa vize başvurularını ait tüm sorulara cevap alınabilecek en doğru adres resmi web siteler ve başvuru merkezleri ya da başvuru firmalarıdır.

 

Fransa ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen şahıslar ise, pasaportları 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. 90 günlük bir süre Zarfını geçmeyecek bir koşulda vize işlemlerine tabi tutulurlar. Belirtilmesi gereken diğer bir mevzu ise, özel pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyetine ait vatandaşlar ise içerisinde bulunduğu 90 günü geçme koşulu ile vize işlemlerine muaf tutulurlar. Başvuruyu gerçekleştirecek olan başvuru sahipleri ise evrak teslimi hakkında daha dikkatli bir şekilde davranarak gerekli tüm evrakları beyan etmeleri gerekmektedir.

 

Dikkatsiz bir şekilde yapılacak olan tutarsız ve orantısız olan bilgilerin beyan edilmesinin akabinde, başvuru sahibi hakkında yetkili makamlar cezai yaptırımlar da uygulayabilme hakkına sahiptir. Ayrıca sadece kişi üzerinde değil, vize başvuru merkezleri ya da Vize başvuru firmaları merkezi adına da uygulaya bilmektedir. Fransa vizesi başvuruları makamlar tarafından yetki sahibi edilmiş aracı kurumlar vize başvuru merkezi ya da vize başvuru firmaları hizmet ile sağlanmaktadır.

 

Fransa vize başvuru evrakları teslimi ile alakalı vize başvuru merkezine kesinlikle müracaat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra Fransa vize randevusu ve bunun doğrultusunda ki biyometrik bilgi alım işlemleri ise yine yetkilendirilmiş olan vize başvuru firmaları ya da vize başvuru merkezi aracılığıyla sağlanmaktadır.

 

Schengen de prosedürleri kapsamı içerisinde, Schengen vizesinde bulunmak isteyen üçüncü ülke vatandaşları Schengen bölgesine dahil olmayan vatandaşları de kapsayacak bir şekilde Fransa ülkesine seyahat edecek kişiler parmak izi verme yükümlülüğüne tabi tutulurlar. Bu belirtilenlerin yanı sıra, Fransa vizesi alındıktan daha sonra başvuru yapacak olan kişinin seyahat türüne göre Schengen ülkelerine geçiş yapabilme hakkı da bulunmaktadır.

 

Ancak burada belirtilmiş olan bir diğer mevzu ise, alınmış olan Schengen vizesi tek girişli ya da çok gelişti olması gerekmektedir. Fransa vize başvurularında eksik evrakların yetkili makamlara beyan edilmesinin Akabinde, tutarsız bilgilerin içerilmesi ve yanlış bilgilerin beyan edilmesi süreci olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

 

Fransa vize başvuruları adına arkadaş ve akraba ziyaret vizesi, ticari iş seyahati, turistik vize, konferans ve kültürel gezi etkinlikleri sebebiyle kişiye en uygun vize alınabilmektedir. Ayrıca Fransa ülkesinin ücretli ise başvuru sırasında kişinin yapacak olduğu seyahatin neden doğrultusunda değişkenlikler sergileyecektir.

 

Fransa vize ücretleri ise Euro para birimi üzerinden yetkili makamlara tahsil edilmektedir. Kişi en güncel vize ücretlerini öğrenmek adına resmî web sitelerinde ya da direkt olarak vize başvuru merkezini arayarak bilgi sahibi olabilmektedir.

 

Fransa vize işlemleri sırasında vize danışmanlık ve firma destek gibi ekstra bir şekilde hizmete tabi tutulduğu konular kişi tarafından unutulmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ücretlerde değişkenlikler yaşanabilmektedir.

 

Öğrenci ya da ev hanımı gibi gelir kaynağı bulunmayan kişilerin yapacak oldukları Fransa seyahati nedeni ile kesinlikle bir sponsor bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca sponsor bilgileri de Fransa vize başvuru formu içerisinde belirtilmesi gerekmektedir. Sponsorun kişisel bilgileri ve sponsor olduğuna dair bir belgenin yetkili Makamlara ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

Fransa Uzun Süreli Vize

Fransa uzun süreli vize işlemleri, başvuru yapacak kişinin seyahat gerçekleştirmek ve yenilikleri keşfetmek amacı ile genellikle karşılaştı engel bir durumdur. Bunun yanı sıra uzun süreli Schengen vizesi, Avrupa ülkeleri sınırları içerisinde seyahat süresi kadar vize verilmektedir.

 

Belirtilenlerin yanı sıra kişi en fazla 15 günlük bir vize alabilme hakkına da sahiptir. Avrupa ülkelerinde 3 ya da 6 ay kadar vize almak imkansız bir süreç değildir. Bunun yanı sıra kişi açısından oldukça zorlu bir süreç geçmektedir. Başvuru yapacak olan kişi yakın bir tarih içerisinde seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsa ve ayrıca Fransa ülkesinde de uzun söyle bir vize almak istiyor ise, en çok geçmiş oldu ülkesi olması gerekmektedir.

 

Schengen bölgesine iyi olan ülkeler ikinci ve üçüncü yapılacak başvurular sonucunda kişi daha uzun süreli bir vize verme hakkına da sahiptir. Bu nedenden dolayı, kolayca be geçtin sıklıkla gitmiş olduğu ilkesine Fransa ülkesi olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin vizesi hangi ülkeden alınmış ise kesinlikle ilk seyahatinde o ülke gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir. Örnek verecek olursak; başvuru yapan kişi bir ya da iki den fazla ülkeye seyahat etmek istiyorsa, bunun yanı sıra vizesinde Fransa bizi olarak almış ise ilk durağının kesinlikle Fransız ülkesi olması gerekmektedir.

 

Ardından Almanya, İspanya ve İtalya gibi diğer Schengen üyeleri kapsam içerisinde bulunan ülkelere seyahat gerçekleştirme özgürlüğüne sahiptir. Ayrıca sonrasında tekrar gideceğini dair de bir belge beyan etmesi kişiye güçlü bir referans sağlayacaktır.

 

Fransa Konsolosluğu vize randevusu konsolosluklara şahsen mi yapılır?

Fransa kısa süreli vize başvuruları konsoloslukların yetkili kıldığı başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Dolayısıyla da Fransa vize başvuru randevusu başvuru merkezlerinden alınır. Fransa Schengen vize randevusu konsolosluklardan gerçekleştirilememektedir. Ulusal Fransa vize randevuları için konsolosluklara şahsen gidilir.

Fransa Konsolosluğu Covid-19 duyuruları yapılmakta mıdır?

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ile Fransa Ankara Büyükelçiliği’nin web sitelerinden Avrupa Birliği’nin son kararlarına göre güncel biçimde Fransa vizesi covid-19 tedbirleri konusunda bilgiler ve duyurular paylaşılmaktadır. Bu konuda duyuruların ilgili web sitelerinden takip edilmesi gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu vize başvurularında seyahat ve uçuş rezervasyonları neden teslim edilir?

Fransa vize başvurularında belirtilen seyahat tarihlerinin dönüş günü itibariyle ülkeden geri döneceğinize ve Fransa’da kaçak kalmayacağınıza dair Fransa konsolosluklarını ikna etmeniz gerekir. Schengen kuralları ve bize politikaları gereği Avrupa ülkelerinde kaçak kalınmasına karşı önemli bir hassasiyet vardır. Bu nedenle seyahat rezervasyonları gidiş dönüş olarak sunulmalıdır.

Fransa Konsolosluğu hangi işlemleri gerçekleştirir?

Ülkemizde bulunan Fransa dış temsilcilikleri, Türkiye Cumhuriyeti’ nde ikamet eden Fransız vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirir ve gerektiğinde vatandaşlık haklarının savunulmasına yardımcı olur. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ülkemizde oturma izni bulunan yabancı uyrukluların Fransa vizesi başvurularını alarak karara bağlamaktan da sorumludur.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu