Fransa Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Fransa Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Fransa vizesi gerekli olan evraklar, yetkili makamlar ve büyükelçilikler tarafınca belirlenmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişinin, Fransa Schengen vizesi başvurusunun kabul edilmesi koşulu ile gerekli evrakları yetkili makamlara beyan etmesi gerekmektedir. Fransa vizesi gerekli olan evraklar ise şu şekilde talep edilmektedir;

 1. Pasaport: Kişinin başvuru esnasında kullanacak olduğu mevcut pasaportunun tarihi en fazla 10 yıl olması gerekmektedir. 10 yıldan daha eski pasaportlar ile kişi Fransa Schengen vize talebinde bulunma hakkına sahip değildir. Başvuru yapacak dahi olsa, vize merkezleri ya da vize başvuru firmaları tarafından başvurusu direkt olarak reddedilmektedir. Bu nedenle kişi bu ayrıntıya oldukça dikkat etmesi yetkililer tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca kişinin mevcut pasaportunun Fransa Schengen vizesinin işlenebilir olması açısında 2 adet sayfasının da boş bulundurulması gerekmektedir. İçerisinde 2 adet sayfanın boş bulundurulmadığı pasaport ile başvuru yapacak olan kişi ne yazık ki işlemlerinin gerçekleştirememektedir. Bunların yanı sıra, kişinin mevcut pasaportunun yırtık ve deforme olmaması gerekmektedir. Kişiye vize dahi verilse, Fransa ülkesine girememe ihtimali de göz önünde bulundurulması yine yetkililer tarafından tavsiye edilmektedir. Tüm bu belirtilenlerin akabinde, kişinin mevcut pasaportunun da Fransa seyahat bitimi tarihi ile 3 ay daha geçerliliğini koruması talep edilmektedir.
 2. Fransa Vize Başvuru Formu: Kişinin Fransa seyahati adına beyan etmesi gereken bir diğer evrak ise Fransa vize başvuru formudur. Kişinin başvuru formunu doldurur iken oldukça dikkatli olması tavsiye edilmektedir. Dikkatsiz bir şekilde doldurulan başvuru formları, Fransa Schengen vizesi işlemlerinde ve diğer kategorilerdeki vize türü işlemleri için büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. İlk önce kişinin başvuru formundaki tüm bilgileri net ve tutarlı bir şekilde vermesi gerekmektedir. Fransa ülkesine neden ve ne amaç için seyahat gerçekleştireceğini, seyahat tarihlerini vb. tüm bilgileri net bir şekilde yetkili makamlara aktarması gerekmektedir. Bunun akabinde Fransa vize başvuru formu, Fransızca ya da İngilizce dilinde yazılarak yetkililere beyan edilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde Fransa vize başvuru formu tükenmez kalem ile yazılarak tüm harflerin büyük bir şekilde yazılması yetkili makamların talebi içerisinde bulunmaktadır. Fransa vize başvuru formu doldurulduktan daha sonra, ilgili bölüme kişinin fotoğrafının yapıştırılması ve yine ilgili alana kişinin ıslak imzasını atması gerekmektedir. Burada dikkat edilecek en önemli husus ise, kişinin başvuru esnasında kullanacağı mevcut pasaportunun içerisindeki imza ile, kişinin Fransa vize başvuru formuna atacak olduğu imza kesinlikle benzerlik göstermesi gerekmektedir. Tutarsız ve yanlış bilgiler yetkili makamlara beyan edilir ise kişinin Fransa vizesi ret cevabı alabilmektedir. Akabinde kişi ve aracı kurum hakkında da cezai yaptırımların uygulanması bir ihtimaldir.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Kişinin talep edeceği biyometrik fotoğraf, yetkili mercilerin istemiş olduğu ölçüler doğrultusunda 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyası içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Akabinde, kişinin biyometrik fotoğrafının güncel olmasının yanı sıra son 6 ay içerisinde çekilmiş olması şarttır. Güncel olmayan ve talep edilen nitelikleri taşımayan biyometrik fotoğrafları, yetkili makamlar tarafınca kabuk görmemektedir. Bu nedenle kişi istenilen ölçüde ve güncel halinin yansıtacak 2 adet biyometrik fotoğrafı başvuru dosyası içerisine eklemesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin biyometrik fotoğrafları güncel dahi olsa, herhangi bir resmî belgede kullanmış ise yine kişinin biyometrik fotoğrafları kabul edilmemektedir. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra kişi fotoğraf çekimi sırasında herhangi bir mimik hareketinde bulunmaması ve biyometrik fotoğrafın da arka fonlarının beyaz olması gerekmektedir. Kişi eğer dini inanç nedeni ile baş örtüsü kullanıyor ise sadece çenesinin, alnının ve yüzünün net bir şekilde görünmesi gerekmektedir. Kişinin baş örtüsü, fotoğraf çekimi sırasında kişinin yüzüne gölge etmemeli ve gözlerinin kapatmamalıdır.
 4. Konaklama ve Seyahat Rezervasyon Bilgileri: Kişinin Fransa ülkesi sınırları içerisinde kalacak olduğu otelin rezervasyon çıktısı ve bunun ile beraber Fransa uçak biletinin çıktıları dosya içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca uçak bileti çıktısının üzerinde başvuruda bulunan kişinin gidiş ve dönüş tarihlerinin de net bir şekilde belirtiliyor olması gerekmektedir.
 5. Seyahat Sağlık Sigortası: Kişinin Fransa ve diğer Schengen üye ülkelerinin sınırları içerisinde 30.000 Euro teminatlı olan seyahat sağlık sigortasının da başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gereken en önemli belgeler arasında yer almaktadır. Kişinin, seyahat esnasında yaşayacak olduğu olağanüstü sağlık problemlerine nazaran kişi seyahat sağlık sigortasını 20 ila 30 Euro arasında bir ücret ile temin edebilmektedir. Ayrıca, vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları tarafından da kişi seyahat sağlık sigortasını 20 Euro karşılığında alabilmektedir.
 6. Vize Talep Dilekçesi: Yetkili makam olarak Fransa Konsolosluğu hitap alınarak, başvuruda bulunacak kişiden bir vize talep dilekçesi başvuru dosyası içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
 7. Finansal Belgeler: Kişinin, Fransa ülkesine gerçekleştirmek amacı ile banka bilgileri kesinlikle başvuru dosyası içerisinde belirtilmesi gerekmektedir. Kişinin Fransa seyahati için banka içerisinde kendisine ait en az 5.000TRY bakiye ve bunun beraberinde de kişinin banka hesap hareketlerinin (son 3 ayı kapsamalı) banka tarafından imzalanarak ve kaşelenerek başvuru dosyası içerisinde yer alması gerekmektedir. Başvuru belgelerinin yanı sıra başvuru yapacak olan kişinin işçilik, öğrencilik ya da işveren gibi durumlar kapsamı içerisinde çeşitli belgeleri de beyan etmesi gerekebilmektedir.Daha fazla bilgi alınız.

Fransa Vize Başvuru Süreci Ne Zaman Sonuçlanır?

Fransa vizesi adına yapılacak olan vize başvuru işlemleri, seyahat gerçekleştirilmeden 15 ya da 3 ay öncesinden yapılması yetkili vize uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun haricindeki yapılacak olan Fransa vize başvuruları kabul edilmemektedir. Yapılacak olan başvurular, yoğunluk sebepleri ile ya da her iki ülkenin de resmî tatillerine denk gelmesinden kaynaklanarak, en sağlıklı bir Fransa vize başvuru süresi 2 ay öncesinden yapılması gerekmektedir.

Tüm bu belirtilmiş olan bilgilerin yanı sıra, kişinin Fransa vizesi adına yapmış olduğu vize başvuru süreci yetkili mercilerin yoğunluklarına ya da her iki ülkenin de resmî tatillerine denk gelmemesi koşulu ile 3 ila 15 iş günü içerisinde sonuç almaktadır.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi, yetkilendirilmiş olan acentelerden ya da vize başvuru merkezlerinden/firmalarından alınmaktadır. Turistik vizelerin, ticari vizelerin, aile ve akraba ziyaret vizeleri tamamen vize başvuru merkezlerine ya da vize başvuru firmaları aracılığı sayesinde yetkili kurumlara ibraz edilmektedir.

Bu belirtilenlerin akabinde, uzun süreli (D tipi) başvuruları için başvuruda bulunacak olan şahıslar, başvuru işlemleri adına direkt olarak yetkili konsolosluklara ya da büyükelçiliklere yapması gerekmektedir. Kişilerin, Fransa vizesi alabilmeleri adına ilk koşul ise talep edilen tüm evrak ve belgeleri hazır bir hale getirmesi gerekmektedir. Daha sonra Fransa Konsolosluğunun resmî sitesi içerisindeki dijital vize başvuru formu doldurulur.

Ardından doldurulacak olan vize başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde gönderilir. Ancak, başvuru yapacak olan kişinin hazırlaması gereken her evrak ve belge kesinlikle güncel olması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişinin pasaport tarihinin geçerli olması ve bunun beraberinde de hazırlanacak olan 2 adet biyometrik fotoğrafın da güncel bir nitelikte ve talep edilen neticeler doğrultusunda beyan edilmesi talep edilmektedir.

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar S.S.S

Fransa vizesi için gerekli evraklar 2020 hangileridir?

Pasaport
Fransa vizesi başvuru formu
Kimlik fotokopisi
Nüfus kaydının tam tekmil örneği
En az 30 bin Euro tazminatı garantileyen seyahat sağlık sigortası
Biyometrik fotoğraf
Finansal belgeler
Başvuru sahibinin durumuna göre mali belgeler

Fransa vize başvurularında finansal evraklar neden istenir?

Fransa vize başvurularında başvuru sahibinin Fransa’ da kaldığı süre boyunca bütün masraflarını karşılayabileceğine dair konsoloslukların ikna edilmesi gerekir. Fransa vize başvurularında teslim edilmesi gereken finansal evraklar başvuru sahibinin kişisel ihtiyaçlarını nasıl ve ne kadar karşılayabileceğini göstermek için ibraz edilir.

VFS Global randevu gününden bir gün sonra evraklar teslim edilebilir mi?

Fransa vizesi yasal başvuru merkezi VFS Global’ dan alınan randevular için randevu gün ve saatinde başvuru ofisinde bulunarak başvuru evrakları teslim edilmeli ve başvuru sahibi tarafından parmak izi kaydı bırakılmalıdır. Randevuya giderilememesi durumunda randevu tarihi sistem üzerinden yenilenmek zorundadır.

Fransa vizesi emekliler için başvuru evrakları nelerdir?

Pasaport
Kimlik ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
Seyahat sağlık sigortası
Emeklilik maaşına aldığı bankadan hesap dökümü
Fransa vizesi başvuru formu
Fransa vizesi başvuru dilekçesi
Vukuatlı nüfus kaydı örneği

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu